دوشنبه ٢٩ بهمن ١٣٩٧


اخبار > نقاشی پشت شیشه در تالار آیینه برج آزادی


 

 
 

نقاشی پشت شیشه در تالار آیینه برج آزادی

 

 
  نقاشی پشت شیشه را یک هنر وارداتی می دانند اما این هنر که به «هنر سرد» نیز معروف است بلافاصله پس از ورود به ایران رنگ و بویی بومی به خود گرفته و با فرهنگ و هنر ایرانی گره خورده است.  
 

 
 

به گزارش روابط عمومی برج آزادی، «سعید رضاخان»، هنرمند نقاشی است که 6 تابلو از او که در سبک نقاشی پشت شیشه خلق شده اند در نمایشگاه «زمانی نو» در برج آزادی در معرض دید عموم قرار گرفته است.

رضا خان 25 سال سابقه فعالیت در عرصه هنرهای تجسمی و برگزاری بیش از 35 نمایشگاه انفرادی و گروهی را دارد و به نوعی پس از سالها این هنر را از دوران نهفتگی خارج کرده و تلاش می کند تا هنرجویان و علاقه مندان به هنر را با آن آشنا کند.

وی در گفت و گویی با اشاره به پیشینه این هنر در جهان افزود: برای این هنر تاریخچه های گوناگونی مطرح می شود و آن را به کشورهای غربی و شرقی دنیا منتسب می دانند و همچنین در مورد نحوه و زمان ورودش به ایران نظرات مختلفی ارائه می شود. اما در بیشتر روایات ظهور نقاشی پشت شیشه در ایران را مربوط به دوره زندیه می دانند.

سعید رضا خان در خصوص موضوع این سبک از نقاشی گفت: معمولا نقاشی پشت شیشه موضوع مذهبی دارد. در زمان قاجار نیز بر اساس شمایل نگاری، خیالی نگاری و تصاویر اسطوره ای خلق می شده و پس از آن به عنوان آرایه معماری در ساختمان ها به کار رفته است. مرحوم علی اکبر صنعتی و خانم مهین عظیما به رونق این هنر در دوره معاصر کمک های بزرگی کرده اند و ما نیز با راه اندازی گروهی در سمنان، بابل و رشت راه آن ها را ادامه  می دهیم.

آثار سعید رضا خان در نمایشگاه «زمانی نو» شامل 6 تابلو نقاشی پشت شیشه در سبک رئال از پرنده های ایرانی است که همگی آنها با رنگ روغن کار شده اند. به گفته وی پیش از این از رنگ های برپایه آب در این هنر استفاده می کردند که به دلیل وقت گیر و دشوار بودنش، امروزه از رنگ روغن در آن استفاده می شود.

 

روابط عمومی مجموعه فرهنگی هنری برج آزادی

 
  سه شنبه ٦ شهريور ١٣٩٧    ساعت ١١:٢١  

 

نظرات بینندگان
کاربر مهمان
1397/06/13 15:25
0
0
سلام.استاد رضاخان کجا تدریس می کند؟ چطور می توانم با ایشان تماس بگیرم؟

سلام. میتونید به مجموعه ایرانسرا در میدان آزادی مراجعه کنید.


کاربر مهمان
1397/06/08 23:18
0
0
ممنون از انعکاس خبر.متاسفانه دیر متوجه نمایش آثار استاد رضاخان شدم.اگر زودتر می فهمیدم حتما برای دیدن آنها می آمدم

انشالله در فرصت های بعدی بازهم میزبان این استاد گرانقدر خواهیم بود


کاربر مهمان
1397/06/08 21:31
0
0
با آرزوی موفقیت بیشتر برای استاد رضاخان.
کاربر مهمان
1397/06/08 13:16
0
0
ممنون از این مصاحبه با استاد رضاخان، اگه بتونی با ایشون مفصلتر در مورد نقاشی پشت شیشه،سبک کاری ایشون بیشتر صحبت بشه خیلی بهتره

سلام. بسیار سپار از حسن نظرتون. انشالله در فرصت های بعدی


نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج

برج آزادی در یک نگاه