صفحه اصلی > تالارها > تالار وحدت 
اخبار > خوشحالم که مجددا در خدمت موسیقی ملی ایران هستم


 

 

فرهاد فخرالدینی در نشست خبری ارکستر موسیقی ملی؛

خوشحالم که مجددا در خدمت موسیقی ملی ایران هستم

نشست خبری آیین بازگشایی ارکستر موسیقی ملی باحضور "فرهاد فخرالدینی" و "علی رهبری" و "بهرام جمالی" مدیر عامل بنیاد رودکی برگزار شد.

 

 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل بنیاد رودکی؛ ظهر امروز 4 خرداد 94 نشست خبری بازگشایی ارکستر موسیقی ملی با حضور "فرهاد فخرالدینی" مدیر هنری و رهبر ارکستر ملی ایران؛ "بهرام جمالی" مدیر عامل بنیاد رودکی و "علی رهبری" مدیر هنری و رهبر ارکستر سمفونیک تهران در تالار وحدت برگزار شد.
"بهرام جمالی" در ابتدا گفت: ایده تشکیل یک سازمانی با موسیقی ارکسترال از نیمه دوم سال 93 مطرح و کارهای فنی و تشکیلاتی آن انجام شد. در اسفند ماه از ارکستر سمفونیک تهران رونمایی کردیم و در آخرین توافقاتمان به جایی رسیدیم که ارکستر ملی ایران با مدیریت "فرهاد فخرالدینی" از شنبه تمرینات خود را آغاز کرده است. در نهایت دومین بخش از موسیقی ارکستری ما کار خود را شروع کرد.
"فرهاد فخرالدینی" در ادامه نشست در ابتدا گفت: خوشحالم که مجددا در خدمت موسیقی ملی ایران هستم و انجام وظیفه می کنم. من اولین نفر هستم که فارغ التحصیل موسیقی ملی بودم و بیشتر خدمات من در همان دوره هنرستانم بود. در رادیو هم با همین عنوان فعالیت می کردم و در سال 77 هم به عنوان رهبر ارکستر ملی انجام وظیفه می کردم.
وی ادامه داد: الان هم باز با عنوان بازگشایی ارکستر ملی ایران فعالیت هایمان را از سر گرفته و قرار است همان مسیر را دوباره طی کنیم.
فخرالدینی تصریح کرد: الان هم آمدم که به موسیقی ملی خدمت کنم و همان راهی را که رفتم ادامه دهم. گمان کنم در آرشیو ما آثاری که از ارکستر گل ها و ملی باقی مانده باشد که به درد ارکستر ملی بخورد که مردم می توانند از آن بهره ببرند.
"علی رهبری" در ادامه نشست عنوان کرد: باعث افتخار من است که در کنار "فرهاد فخرالدینی" می نشینم. ایشان استاد تئوری موسیقی من بودند و 10 سال پیش که به ایران آمدم اولین تماس را با ایشان گرفتم و امروز احساس خیلی خوبی دارم.
وی ادامه داد: زمانی که "مصطفی پورتراب" من را رئیس هنرستان تهران کرد اولین کاری که انجام دادم ادغام دو هنرستان موسیقی غربی و ایرانی بود و امروز به "فرهاد فخرالدینی" اعلام کردم این آرزوی همیشه من بود که بچه های ارکستر سمفونیک و ملی به هم نزدیک شوند.
وی افزود: ما در ارکستر سمفونیک کسی را به آن صورت اخراج نکردیم. این وظیفه رهبر خوب است که از ارکستر نمی ترسد و تلاش دارد ارکستر را درست کند و کار بعیدی نیست که لیدرهای ارکستر را جابجا کند.
رهبری در ادامه تصریح کرد: "بردیا کیارس" یکی از بهترین های ارکستر مایتسرهای ما است و "پدرام فریوسفی" اگر همین الان هم با پذیرفتن شرایط ارکستر برگردد قدمش روی چشم ما است ولی باید کارهای دیگر را کنار گذاشته و کاملا در خدمت ارکستر باشد.
رهبری در ادامه عنوان کرد: تیم ارکستری که من می خواستم بسازم به آخر رسیده است و تمامی گزینه های مورد نظر من در ارکستر حضور دارد. هورنی که "باربد بیات" می نوازد را تا به حال به هیچ وجه در تالار وحدت نشنیدم.
وی درباره تشکیل ارکسترها گفت: ارکستر مجلسی به رهبری "بردیا کیارس" و "آیدین احمدی نژاد" به صورت هماهنگ با ارکستر ملی در طبقه 6 تمرین می کند و ارکستر سازهای برنجی به رهبری "جاوید مجلسی" قرار است که تمرین خود را آغاز کند "هادی قضات" نیز رهبر اپرا خواهد بود و کار قابل تحسین که انجام داده این است که به شخصه متون اپرا را ترجمه می کند که این برنامه ها از مهر تا مهر سال بعد شروع می شود و "رازنیک اوهانیان" نیز با کر مرتب تمرین می کند.
رهبری در ادامه گفت: یک بدهکاری دیگر دارم آن هم ارکستر سازهای ملی ایران است که تلاش دارم چنین چیزی را راه بیاندازم که بزرگ ترین آرزوی من این است که مثل چین، ترکیه و آذربایجان ارکستری با سازهای ملی داشته باشیم.
وی درباره تربیت رهبرهای موسیقی عنوان کرد: "ارول اردیچ" رهبر ترک اعلام کرده که امسال کارش با دانشگاه آنکارا تمام شده و طبق قانون نمی تواند دیگر در آن دانشگاه ادامه دهد به همین خاطر من تلاش دارم وی را به ایران دعوت کرده تا یک کلاس رهبری ارکستر حرفه ای برگزار کنم.
"بهرام جمالی" در ادامه نشست گفت: در صحبت های که صورت گرفته تعرفه های خارجی با نمونه های داخلی متفاوت است. متاسفانه آن عددی که جاهای دیگر به "علی رهبری" می دادند برای ما قابل پرداخت نبود. به همین خاطر ما سه تبصره برای پرداخت حقوق به وی در نظر گرفتیم که مدیریت هنری،رهبری برنامه ها و رپرتوارهای جدید و برنامه های تکراری چون سمفونی 9 بتهوون جز این گزینه ها است.
فخرالدینی در ادامه نشست تصریح کرد: هنوز هم معتقدم دو ارکستر باید مستقل باشند. الان ارکستر موسیقی ملی ایران به آن هدفی که داشتم نزدیک شده و سرگروه های من با ارکستر سمفونیک تهران متفاوت است البته که به خاطر مسائل مالی که وجود داشت هنوز بعضی از نوازنده های ملی موفق نشدند که به این ارکستر بپیوندند که امیدوارم این راه هرچه زودتر هموار شود.
وی درباره برنامه اجرایی توسط ارکستر ملی ایران عنوان کرد: در این برنامه "کیوان ساکت" در قطعه ای سولیست تار است و در چند قطعه دیگر ارکستر را همراهی می کند. "سالار عقیلی" و "محمد معتمدی" دو خواننده ما در ارکستر ملی خواهند بود و ارکستر روزهای 20، 21 و 22 خرداد ماه به روی صحنه می رود.
وی افزود: سازمان ارکسترها بخشی از سازهای زهی و چوبی را در اختیار ما قرار داده و در این جمع تعدادی از نوازنده های ملی نیز به ما اضافه شده که البته در دهه 70 نیز ما نوازنده های مشترک داشتیم اما الان تعدادشان بیشتر است و الان چون اختیارات دست سازمان ارکسترها است این برنامه ریزی ها باید توسط بنیاد رودکی صورت گیرد.
فخرالدینی در ادامه برنامه تصریح کرد: ارکستر موسیقی ملی ایران از بدو تولد تا به الان حدود 200 آهنگ تولید کرده که تعدادی از این قطعات در گذشته و تعدادی از آن ها تازه نوشته شده است و از همین جا از کسانی که در حوزه آهنگسازی می توانند به ما کمک کنند دعوت می کنم که در کنار ما حضور داشته باشند البته که این موضوع شامل نوازنده ها و خواننده ها نیز می شود.
رهبر ارکستر ملی ایران در ادامه اضافه کرد: من در این فکر هستم که به جوان ها این فرصت را بدهم که جلو آمده و به ارکستر خدمت کنند. البته که "علی اکبر قربانی" و "شهرام توکلی" نیز در ارکستر در کنار من خواهند بود.

 
  دوشنبه ٤ خرداد ١٣٩٤ - ١٦:١٣ / تعداد نمایش: 1708          


خروج